O víně

Ryzlink vlašský je oblíbená odrůda. Něco málo o historii a chuti

Ryzlink vlašský je oblíbená odrůda. Něco málo o historii a chuti

 

Historie Ryzlinku vlašského sahá až do středověku, kdy byla odrůda rozšířena z východního Středomoří do střední Evropy. V Rakousku se pěstuje již od 15. století a stalo se z něj jedno z nejdůležitějších a nejrozšířenějších bílých odrůd. Dnes se pěstuje také v dalších zemích, jako jsou Německo, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko a Bulharsko.

Ryzlink vlašský je bílé víno s původem ve střední Evropě. Jeho název pochází z českého označení pro odrůdu révy vinné, která se používá k jeho výrobě. Odrůda je známá také pod názvem Welschriesling (nebo Lašský ryzlink), což však může být zdrojem zmatku, neboť původem není z Itálie, jak by mohl název napovídat, ale z Rakouska.

Ryzlink vlašský je velmi oblíbeným a tradičním vínem ve střední Evropě, zejména v Rakousku, Německu a České republice. Vyrábí se z odrůdy révy vinné s názvem Welschriesling, která patří mezi středně pozdní odrůdy, tedy dozrává ve druhé polovině září.

Víno má světle zlatou až slámovou barvu a výraznou ovocnou vůni s tóny citrusů, jablka a meruňky. Na jazyku je suché nebo polosladké, plné a dobře vyvážené s příjemnou kyselostí. V závislosti na způsobu zpracování a zrání může mít víno Ryzlink vlašský různé chuťové charakteristiky, od lehce ovocných až po komplexní s tóny koření a minerálů.

Ryzlink vlašský se dobře hodí k řadě pokrmů, jako jsou ryby, kuřecí maso, saláty nebo těstoviny s omáčkou na bázi smetany. Vhodný je také jako aperitiv, doprovod k sýrům nebo ke klasickým dezertům, jako je například tvarohový koláč.