O víně

Rulandské modré a základní specifika této světoznámé odrůdy

Rulandské modré a základní specifika této světoznámé odrůdy

 

Rulandské modré, známé také pod názvem Pinot Noir, je jedna z nejstarších a nejuznávanějších odrůd révy vinné na světě. Je původem z Francie, z oblasti Burgundska, kde se mu věnuje velká pozornost a pěstuje se na velmi specifických vinicích.

Historie Rulandského modrého sahá až do starověku, kdy byla odrůda rozšířena z Asie do Evropy. Ve středověku se stala oblíbenou vínem francouzských králů a šlechty, kteří si oblíbili její jemnou a elegantní chuť. V průběhu času se odrůda rozšířila do dalších zemí a dnes se pěstuje v mnoha regionech světa.

Rulandské modré má charakteristickou světle až středně tmavou barvu, výraznou ovocnou vůni a jemnou, elegantní chuť s tóny višní, ostružin, malin a koření. Je to víno s vysokým obsahem kyselin a jemnými tříslovinami, což mu dodává delikátní a křehkou strukturu.

V závislosti na způsobu zpracování a zrání může mít Rulandské modré různé chuťové charakteristiky, od lehce ovocných až po velmi komplexní s tóny koření, dřeva a minerálů. Víno je ideální k masovým pokrmům, jako jsou hovězí nebo jehněčí maso, ale také se hodí k rybám, drůbeži, sýrům a těstovinám.

Rulandské modré je víno s dlouhou tradicí a velkou prestiží. Díky své jemnosti a elegantnosti se řadí mezi nejlepší a nejuznávanější červená vína na světě.