O víně

Název Sauvignon vznikl pravděpodobně z francouzského slova "sauvage"

Název Sauvignon vznikl pravděpodobně z francouzského slova "sauvage"

 

Víno Sauvignon je původem z Francie, kde se pěstuje již od středověku. Název vznikl pravděpodobně z francouzského slova "sauvage", což znamená divoký, protože původní odrůda byla divoce rostoucí. V 18. a 19. století se Sauvignon rozšířil do dalších zemí, jako jsou Německo, Rakousko a Maďarsko, ale skutečný úspěch si však získal až v 20. století.

Sauvignon se nejprve pěstoval v oblasti Bordeaux, kde je stále jednou z nejdůležitějších odrůd. Poté se rozšířil i do jiných oblastí Francie, jako je například Loira. Dnes se pěstuje po celém světě, včetně Chile, Austrálie, Jižní Afriky a Nového Zélandu, kde se v posledních letech stalo jednou z nejpopulárnějších odrůd.

Sauvignon je charakteristický svou intenzivní ovocností, vůní zeleného papriky a bylinami, jako jsou třeba máta nebo bazalka. Na chuť je víno svěží, suché a kyselé, s jemnými tříslovinkami a náznakem citrusů. Výborně se hodí jako aperitiv nebo ke kuchyni s lehkými pokrmy, jako jsou ryby, mořské plody a saláty.

 

V České republice

 

se Sauvignon pěstuje hlavně na Moravě, zejména v okolí Mikulova a Velkých Pavlovic. Moravský Sauvignon se vyznačuje svěžestí, ovocností a vůní bylin a exotického ovoce. Mezi nejznámější producenty patří například Vinařství Sonberk, Vinselekt Michlovský nebo Víno Mráz. Česká vína odrůdy Sauvignon patří k nejlepším, což dokazuje i množství ocenění, které získávají na mezinárodních soutěžích.