O víně

Odrůda Pálava je spojením tradičního vinařství s moderním přístupem

Odrůda Pálava je spojením tradičního vinařství s moderním přístupem

 

Odrůda vína Pálava je specifická odrůda vinné révy, která byla vyšlechtěna v České republice. Její historie sahá do 20. století, konkrétně do 50. let. Odrůda vznikla zkřížením odrůd Müller-Thurgau a Tramín červený (Gewürztraminer). Pálava byla vyšlechtěna Ing. Josefem Veverkou s cílem získat odrůdu s výrazným aromatickým profilem a schopností dobře zrát ve vinařských lokalitách v České republice. Přes všechny problémy spojené s tehdejším politickým režimem v ČR, byla odrůda v roce 1977 zapsána do registru.

Název "Pálava" je odvozen od názvu pohoří, které se nachází na jižní Moravě, kde se nacházejí některé z nejlepších vinic této odrůdy.

Pálava je bílá odrůda vína, která je známá svým intenzivním a bohatým aromatickým profilem. Typicky můžete očekávat výrazné tóny exotického ovoce, jako jsou mango, ananas, nebo broskev. Také může mít kořeněný charakter, který je charakteristický pro odrůdu Tramín červený (Gewürztraminer).

V současné době je odrůda Pálava považována za jednu z úspěšných odrůd v českém vinařství a je oblíbená mezi producenty i konzumenty vína. Pálava se pěstuje především na jižní Moravě, kde má vhodné klimatické podmínky pro optimální růst a zrání hroznů. Vína z odrůdy Pálava jsou často oceněna pro svou komplexnost a schopnost stárnout s elegancí.

 

Charakteristika hroznů:

Hrozny odrůdy Pálava jsou středně velké až velké, a mají kulatý tvar. Bobule mají tlustou slupku, což přispívá k plnosti a strukturovanosti vína.

 

Umístění vinic:

Pálava se pěstuje především na jižní Moravě, zejména v oblasti Velkopavlovické. Tato oblast je známá pro své teplé a suché klima, které je příznivé pro zrání hroznů.

 

Víno:

Vína z odrůdy Pálava jsou charakterizována nejen intenzivními ovocnými tóny, ale také vyváženou kyselostí a dlouhým závěrem. Mohou být buď suchá, polosuchá nebo polosladká, což dává producentům možnost prezentovat různé styly vína.

 

Ocenění:

Odrůda Pálava získala mnoho ocenění na vinařských soutěžích a degustacích, což podtrhuje kvalitu těchto vín.

 

Vhodné kombinace s jídlem:

Díky svým aromatickým vlastnostem a plné chuti je Pálava skvělým doplňkem k pikantním asijským pokrmům, sýrům, nebo těstovinám.Odrůda Pálava tak představuje zajímavý příklad úspěšného spojení tradičního vinařství s moderním přístupem k šlechtění révy vinné. Její výrazné aroma a schopnost adaptace na české podmínky ji činí jedním z významných hráčů v českém vinařství.